قلعه‌نویی: ما هم می‌توانیم مثل ژاپن، 2 یا 3 تیم ملی داشته باشیم

امیر قلعه نویی

به گزارش آفتاب بامدادان و نقل از خبرگزاری فارس، امیر قلعه نویی در حاشیه تمرین امروز تیم ملی فوتبال کشورمان در مورد دیدار با تیم ملی بلغارستان، اظهار داشت: بلغارستان قدرت نزول کرده فوتبال اروپا بود. در گذشته ستاره‌های بسیار بزرگی داشته، الان چیزی که ما دیدیم به دنبال این هستند که با برنامه ریزی خوب و جوانگرایی به گذشته خودشان برگردند. از میزبانی آن‌ها نیز باید نهایت تشکر را داشته باشیم.

امیر قلعه نویی

*باید بدانیم اولین موقعیت ما شاید آخرین موقعیت ما باشد

وی افزود: این بازی دستاوردهای خیلی خوبی برای ما داشت. به نتیجه اصلا کار ندارم ولی نوع بازی، بازی هجومی، پرس،ساختار دفاعی، نخوردن گل و اینکه به آن‌ها موقعیت آنچنانی ندادیم یکی از نکات مهم بازی بود. تنها ایرادی که من از بازیکنان گرفتم و امروز هم در جلسه گفتم، این بود که باید نگرش‌مان را نسبت به موقعیت‌هایی که به دست می‌آوریم عوض کنیم. باید بدانیم اولین موقعیت شاید آخرین موقعیت ما باشد و نهایت استفاده را داشته باشیم.

*دوستانی که آن حرف ها را می‌زدند، نمی‌دانم چرا سکوت کرده اند

سرمربی تیم ملی گفت: در کل به بچه‌ها خسته نباشید می‌گویم. زحمت زیادی کشیدند. خیلی‌هایشان 24 ساعت قبل از بازی به ما رسیدند. خسته بودند ولی در زمین آنچه که در توان داشتند را انجام دادند. اولین بازی که داشتیم با روسیه و کنیا بود. خیلی‌ها انتقاد کردند. دیگر بازی آسان در فوتبال دنیا نیست. ایتالیا مساوی می‌کند و آلمان شکست می‌خورد. اوکراین با انگلیس مساوی کرد. دوستانی که آن حرف‌ها را می‌زندند نمی‌دانم چرا سکوت کرده‌اند. البته روی دشمنی بود.

*برای زدن امیر قلعه‌نویی به ممکلت خودتان ضربه نزنید

وی افزود: الان قطر را ببینید با همه امکانات و ارتباطاتی که دارد، مشکل مالی ندارد اما با کنیا و روسیه هم بازی می‌کند. نمی‌دانم چرا آقایان سکوت کرده‌اند. برای زدن امیر قلعه‌نویی به ممکلت خودتان ضربه نزنید. دنبال کمک به تیم ملی‌ باشید. بهانه نیاورید که چرا با روسیه و کنیا بازی کردند. در آن زمان توانستیم آن کار را انجام بدهیم.

*روند تیم ملی فوتبال رو به پیشرفت است

قلعه‌نویی در مورد اینکه نتایج ژاپن، کره جنوبی و عربستان باعث نگرانی اوست یا خوشحالی، عنوان کرد: اینکه تیم‌های آسیایی هستند باعث خوشحالی است. بخش دیگر ما را هوشیار می‌کند. این کشورها حدود 25 سال است برنامه ریزی می‌کنند. ازبکستان هم در 7-6 سال گذشته شروع به کار کرده است. این منوط به برنامه ریزی، ساختار سازی و هزینه بابت لیگ و تیم‌های پایه است که الان مزدش را می‌گیرند. قبلا هم گفتم؛ اگر عربستان بنزما را می‌آورد ما هم این بازیکنان را داریم. من از نظر سطح کیفی بازیکنان گفتم ولی نمی‌دانم چرا بعضی دوستان…

وی تصریح کرد: اگر عربستان برای لیگ خودش این بازیکنان را می‌آورد، ساختار سازی و تبلیغات برای پیشرفت فوتبالشان می‌کند ولی ما این بازیکنان را در لیگمان داریم. فقط باید به تیم‌های پایه و زیرساخت‌ها توجه شود که زیاد از آن‌ها عقب نمانیم. بازیکنان بزرگی داریم. تیم ملی ما رو به پیشرفت است و خوب بازی می‌کند. بردن همین بلغارستان در زمین خودش کار سختی بود ولی باید قبول کنیم ژاپن از ما جلوتر و پیشرفت بیشتری داشته است.

*تغییرات در تیم ملی باید شیب ملایم داشته باشد

سرمربی تیم ملی در خصوص حضور بازیکنان مسن مانند حاج صفی و محمدی در تیم ملی، اظهار داشت: می‌دانستم این سوال را می‌پرسید. تغییرات باید شیب ملایم داشته باشد. 2 هافبک جوان ما مصدوم شدند. 5-4 نفر هم در اختیار تیم ملی امید هستند. برایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم. 3-2 بازیکن هم به تیم ملی امید اضافه شدند که بازیکنان بسیار خوبی هستند و می‌توانند در آینده بسیار نزدیک به تیم بزرگسالان کمک کنند. فکر تغییرات هستیم ولی تا موقعی که این بازیکنان توانایی داشته باشند حتما استفاده می‌کنیم. رونالدو 38 ساله است و بازی می‌کند. باید فکر جایگزین هم باشیم. در اردوهای گذشته شروع کردیم و از این به بعد هم توجه‌ بیشتری خواهیم داشت. تاکید می‌کنم 07-2006 هم این کار را با تیم ملی ب انجام دادیم. حاصل آن این بود که بازیکنان زیادی در تیم ملی بزرگسالان جایگزین شدند.

*دنبال پلن دوم در تیم ملی با سامان قدوس بودم

وی در خصوص عملکرد سامان قدوس، گفت: باید به افکار خودم برگردم. در گذشته خیلی دوستان با عناد و دشمنی می‌گفتند قلعه نویی بازی مستقیم می‌کند. اینجا جوابش را می‌دهم. هرتیمی را می‌گرفتم به جای یک هافبک بازیساز، 2 هافبک بازیساز بازی می‌کردند. مثلا با مجتبی جباری و جانواریو، نویدکیا و جانواریو یا کرار و سروش رفیعی چگونه می‌توانید بازی مستقیم کنید؟ از روزی که مسئولیت را قبول کردم دنبال پلن دوم با سامان قدوس بودیم.

سرمربی تیم ملی افزود: سامان به نظر من 40-30 درصد توانایی‌هایش را نشان داده است. مدتی از تمرینات عمومی و شرایط مسابقه دور بود. کمی از نظر روحی عقب بود. با همه این‌ها آمد و تقریبا 40درصد چیزی که می‌خواستیم انجام دادولی توانایی او خیلی بیشتر است.

*ما هم می‌توانیم همزمان 2 یا 3 تیم ملی داشته باشیم

قلعه‌نویی در مورد اینکه با حضورش در تیم ملی توجه به لیگ برتر خیلی بیشتر شد و چه زمانی شاکله اصلی تیم برای جام ملت‌ها مشخص می‌شود، عنوان کرد: مربی ژاپن دیشب اعلام کرد می‌توانیم همزمان 3 تیم ملی داشته باشیم. من هم اعلام می‌کنم می‌توانیم همزمان 3-2 تیم ملی داشته باشیم. نفراتی داریم که با تغییرات هم آن کیفیت بازی ما را اجرا می‌کنند. به شاکله‌مان با 25-24 نفر رسیده‌ایم. هرکدام را هم جا به جا کنیم زیاد تاثیر ندارد.

*از نظر نیروی انسانی و بازیکن شرایط خیلی خوبی داریم

وی افزود: خوشبختانه از نظر نیروی انسانی و بازیکن شرایط خیلی خوبی داریم. بازیکنان خیلی خوبی در لیگ‌های خارجی و لیگ خودمان داریم. خوشبختانه لیگ ما قوی شده است. امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا هم نتایج خوبی بگیرند. ان‌شاءالله بیرانوند و رضائیان هم هرچه زودتر سلامتی‌‌شان را به دست بیاورند. برای ما این بازی‌ها مهم است. با همه ناراحتی که از حذف استقلال در آسیا داشتیم، امیدواریم نماینده‌های ما نتایج خوبی بگیرند. امسال اعتبار لیگ ما بیشتر شده چون کادرفنی در اردوهای گذشته به لیگ توجه داشته و خیلی از لژیونرها برگشته‌اند.

*بزرگترهای تیم در چارچوب خودشان عصای دست ما بودند

سرمربی تیم ملی درخصوص برنامه بعد از بازی با آنگولا، گفت: ما تورنمنت اردن را داریم. بعد از آن مقدماتی جام جهانی است. فکر می‌کنم از 18 دی باید در قطر باشیم. برنامه ما بعد از بازی با آنگولا پُر است.

قلعه‌نویی در پاسخ به پرسش خبرنگار ورزشی فارس مبنی براینکه بازیکنان بزرگ مانند حاج صفی، جهانبخش و طارمی چقدر به او کمک می‌کنند، اظهار داشت: بعضی بازیکنان هم فنی و هم وزنی هستند. در باشگاه‌ها هم هستند. این اسامی، این حالت را دارند. کمک این عزیزان به ما این است که در زمین تلاش بیشتر و با کیفیت بهتری بازی کنند. فقط این را می‌خواهیم. باید در شرایط خوبشان باشند. خوشبختانه از روزی که آمدم یا در گذشته یعنی 2006 یا در باشگاه هم که بودم، بزرگترهای تیم در چارچوب خودشان واقعا عصای دست ما بودند و کمک می‌کردند.

*تقریبا 25 بازیکن در یک سطح داریم

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه با چه پیش زمینه‌ای به مصاف آنگولا می‌روند، اظهار داشت: این تیم دوشب قبل با یک مساوی به جام ملت‌های آفریقا رفت. تیم آسان و بازی دوستانه نداریم. به عنوان یک بازی رسمی است اما شاید جا به جایی داشته باشیم. 25 بازیکن تقریبا در یک سطح داریم. فکر می‌کنیم الان وارد قطر شده‌ایم و می‌خواهیم بازی کنیم. همین نگاه و انگیزه را داریم.

*مراحل درمانی بیرانوند خیلی خوب پیش می رود

وی در خصوص آخرین وضعیت بیرانوند، گفت: برای او و رضائیان آرزوی سلامتی داریم. بدشانسی ما است که بیرانوند در 2 مرحله مصدوم شد ولی تیم پزشکی کمک کرد. بلافاصله درآنجا تا به من گفتند، گفتم تعویضش کنید. سلامتی بازیکن برای کادرفنی تیم ملی خیلی مهم است. سریع تعویض و از همان موقع درمانش را شروع کردیم. امروز هم با او صحبت کردم. مراحل درمانی‌اش خیلی خوب پیش می‌رود. خودش هم خیلی امیدوار است.

*پیشرفت‌های حاصل شده نسبت به زمانی که داشتیم، قابل قبول است

قلعه‌نویی در مورد اینکه آیا به خواسته‌های فنی‌اش در بازی‌های دوستانه اخیر رسیده، عنوان کرد: توقع ما بیشتر است ولی زمان کم بود. یک مربی از این جام جهانی تا جام جهانی بعدی زمان می‌خواهد تا بتواند افکار تاکتیکی‌اش را پیاده کند. فکر می‌کنم 6ماه هم نشده است. نسبت به زمانی که داشتیم پیشرفت حاصل شده قابل قبول است ولی نسبت به ایده‌آل‌های خودمان و مسائل تاکتیکی‌مان فاصله داریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.