کار سختی در المپیک توکیو داریم/ پیست و قایق باشد می‌درخشیم

افشین فرزام مربی تیم ملی روئینگ ایران

به گزارش آفتاب بامدادان، روئینگ ایران برای چهارمین بار جواز حضور در بازی‌های المپیک را بدست آورد و این بار هم یک نماینده زن راهی توکیو شده است. مربیگری نازنین ملایی بانوی روئینگ سوار ایران در این رویداد بر عهده افشین فرزام یکی از مربیان جوان قایقرانی ایران است. فرزام سومین شاگرد خود را راهی المپیک کرده و امیدوار است که با ورود قایق‌های جدید روئینگ و ترخیص آنها از گمرک و ساخت پیست استاندارد روئینگ در ایران بتواند در آینده شاگردان بهتری را برای حضور موفق در رویدادهای بین المللی و جهانی و المپیک تحویل جامعه قایقرانی دهد.

افشین فرزام پس از عزیمت به توکیو در خصوص تمرینات پشت سرگذاشته شده شاگردش گفت: یک مقدار شرایط فنی تمرینات باعث شد تا فاصله ما با رقبا زیاد شود. آنها پیست تمرین و قایق‌های خوبی دارند اما ما پیست تمرین مناسب و استانداردی نداشتیم و خوب نتوانستیم از این مزیت برخوردار شویم.

افشین فرزام مربی تیم ملی روئینگ ایران

مربی تیم ملی روئینگ ایران افزود: قایق‌هایی که در المپیک می‌توانستیم استفاده کنیم همچنان در گمرک مانده و به دست ما نرسیده است تا نتوانیم با این قایق‌ها در ایران تمرین کنیم. ضمن اینکه پیست ما در مسافت، دو هزار متر نبود ولی با این وجود تلاش کردیم تا با دستگاه شبیه ساز شرایط را برای قایقرانان جبران کنیم.

فرزام ادامه داد: از نظر فنی شرایط ما بد نیست قطعاً کار دشواری پیش رو داریم چرا که در مسافت هزار متر تمرین کرده‌ایم و باید در مسافت دو هزار متر به مصاف رقبا برویم و این کار سختی برای ماست.

وی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم تا نازنین ملایی پاروهای خود را به مسابقات ببرد و مشکلی از این بابت نداشته باشیم. البته پاروهای ما هم جدید نیست و برای چهار پنج سال قبل است ولی مشکلی ندارند و پاروی شخصی ملایی است. برای بازی‌ها هم قایقی را از چین اجاره کرده‌ایم. سیستم قایق المپیک و قایقی که ما در ایران تمرین کرده‌ایم از نظر فنی با هم فرق دارند. ما امیدواریم در این چند روز باقیمانده تا مسابقات بتوانیم در پیست استاندارد توکیو تمرین کنیم. تنها شانس ما در این زمان کم همین قایقی است که سفارش داده‌ایم و امیدواریم سریع‌تر با آن هماهنگ شویم.

فرزام در خصوص پیش بینی اش از کسب نتیجه و جایگاه برای نازنین ملایی هم گفت: فینال‌های قایقرانی ۶ تایی است و ۶ نفر در یک فینال قرار می‌گیرند. نفراتی که راهی فینال A می‌شوند در حقیقت برای مدال مسابقه می‌دهند و حضورمان در این بخش سخت و سنگین است. امیدواریم بتوانیم با ارتقا رکورد و جایگاه در فینال C باشیم و اگر بتوانیم و تلاش مان جواب دهد به فینال B برسیم. هیچ وقت در این فینال حاضر نبوده‌ایم و اگر مشکلی پیش نیاید شاید بتوانیم با یک پله صعود شرایط خود را نسبت به دوره‌های قبل ارتقا دهیم.

مربی تیم ملی روئینگ کشورمان در ادامه بیان داشت: نازنین ملایی قایقران سبک وزن است و از نظر فیزیکی در این ماده در سنگین وزن برگزار می‌شود. می‌توانم این مثال را بزنم که یک کشتی گیر سبک وزن بخواهد در مسابقه با یک کشتی گیر وزن بالا مسابقه دهد و این مسئله کار را برای ملایی سخت‌تر خواهد کرد.

وی در خصوص حضور سومین شاگردش در بازی‌های المپیک هم گفت: ملایی هشت سال است به طور مستمر در قایقرانی فعالیت کرده است. کار ما در تیم به صورت گروهی است. خوشبختانه همه شاگردان من المپیکی شده‌اند. سولماز عباسی به المپیک ۲۰۱۲ رسید و مهسا جاور در ریو حضور داشت و حالا نازنین ملایی هم به المپیک ۲۰۲۰ رسید. البته بهمن نصیری هم چند سالی است با من تمرین می‌کند و اگر قوانین دست و پا گیر المپیک نبود وی نیز الان سهمیه المپیک توکیو را گرفته بود.

فرزام در پایان با اظهار خشنودی از ورود قایق‌های خریداری شده روئینگ و ساخت پیست استاندارد در ایران گفت: امیدوارم که با ساختن پیست‌های استاندارد در سالهای بعد راه برای قایقرانان روئینگ هموار شود. اگر این اتفاق بیافتد روئینگ ما زمینه پیشرفت زیادی دارد. ما در شرایطی که در یکی از پیست‌های غیر استاندارد تمرین می‌کنیم سهمیه المپیک گرفته و در میادین مختلف مدال می‌آوریم. اگر قایق‌های سفارش داده شده به دستمان برسد و پیست استاندارد داشته باشیم قطعاً شاهد درخشش قایقرانان مان بیش از این خواهیم بود.

سی و دومین دوره بازی‌های المپیک تابستانی از اول تا هفدهم مردادماه در توکیو برگزار می‌شود. نازنین ملایی نماینده ایران در رشته روئینگ سنگین وزن تک نفره زنان روز جمعه اول مرداد ماه در دور مقدماتی این بازی‌ها شرکت می‌کند.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.